A Ehliyet

A ehliyet, yeni tasarlanıp yürürlüğe giren yeni motosiklet sürücü belgesi sınıfı çeşididir. Yeni yasaya göre a sınıfı sürücü ehliyeti bulunan kişiler sepetli veya sepetsiz olacak şekilde iki tekerlekli motosiklet ile motorun gücü 15 kilovatı geçen üç tekerlekli motosiklet kullanacak kişilere verilmektedir. A ehliyet sürücü belgesi alacaklar kişiler en az 20 yaşından gün almış olması gerekmektedir.

Yasa Değişikliği ve A Sınıfı Ehliyet Alma Şartları
Yeni yasa 1 Ocak 2016 tarihinde yürürlüğe girmiştir. A ehliyet sınıfı için en az 2 yıllık tecrübe şartı da aranmaktadır. A ehliyet sınıfı için eğer 24 yaşından büyük iseniz 2 sene tecrübe şartı aranmadan bu ehliyet sınıfına başvurabileceksiniz.

Teorik ve Direksiyon Eğitimleri

Özcem Sürücü Kursumuza A ehliyet başvurusu yapacak olanların daha önce herhangi bir sınıftan sürücü belgesi yoksa teorik yani e-sınava girmeleri gerekmektedir. Ehliyet Sınav Soruları başlıklı makalemizden detaylı bilgi edinebilirsiniz. Girecekleri Teorik dersler; trafik konuları, ilkyardım konuları ve motor derslerinde oluşmakla birlikte toplamda 50 soruluk sınava tabii tutulmaktadır. 45 dakika süren bu sınavda 35 doğru yani 70 puan almaları yeterlidir. Daha önce farklı sınıf sürücü belgesi olan sürücü adayları ise yazılı sınavdan muaf olmaktadırlar. Doğrudan direksiyon eğitimlerini başlatarak en yakın sınava tanımlamaları yapılır. Özcem Sürücü Kursu mobil uygulaması ile çalışan adaylarımız sınavın teorik aşamasında yüksek ihtimalle geçerek direksiyon eğitimlerine hızlıca başlamaktadırlar.
 

A Sınıfı Motosiklet Eğitimleri

A ehliyeti alacak adaylara, Özcem Sürücü Kursu  motorları ile eğitim verilerek, direksiyon uygulama sınavına da kursumuzun motosikletleriyle girmeleri sağlanır. A ehliyet motor ehliyeti olduğu için eğitimlerde temel olarak önce adayın sadece dengesini sağlayabilmesi amacı ile bisiklet kullanması yeterli olacaktır. Motosiklet ehliyeti almak istiyor iseniz ve İstanbul içinde bulunan aktif trafikte kullanacak iseniz sıkı bir eğitim almanızı öneririz. Mesela ilk derslerde bineceğiniz motoru tanımaya çalışın. Motosiklet nedir? Ekipmanları nelerdir? Ne tür motosikletler bulunmaktadır şeklinde ilk derslerde sizlere temel bir eğitim veriyoruz. Kısa bir teorik bilgiden sonra motosiklet için daha da önemli olan pratik eğitimler veriyoruz. Böylece akan trafikte motosiklet kullanacak tecrübeye ulaşmış oluyorsunuz.

El - Ayak - Vücut – Göz ve Zihin Kordinasyonları
Motosiklet hâkimiyeti ile gaz fren koordinasyonu ve dur kalk çalışması gibi üst düzey koordinasyon sağlayan eğitimler veriyoruz. Motosiklet kullanırken el, vücut, göz koordinasyonu oldukça önemli olduğunu belirtmek isteriz. Eğitimlerde ve sınavda size daha çok tecrübe kazandıracak olan kuka arası geçişler ile daire ve 8 çizimleri çalışmaları gerçekleştiriyoruz. Trafikte karşılaşacağınız ani durumlara karşı ani kaçış manevrası ve kontrollü ani fren konuları üzerinde size tecrübelerimizi sunuyoruz. Temel sürüş deneyimini kazanan sürücü adayı, güvenli sürüş tekniklerini tamamladıktan sonra yeteneğiniz ile sizi baş başa bırakıyoruz. Motosiklet kullanırken hayati bilgiler taşıyan önlemleri siz değerli sürücü adaylarımız ile paylaşıp daha da güvenli sürüş yapmanızı sağlıyoruz. Motosiklet Parkuru hakkında daha fazla bilgiye bu linkteki yazımızdan ulaşabilirsiniz.

A ehliyet hakkında daha detaylı bilgi almak için; 0553072121 nolu Whatsap hattımıza bilgi almak istediğinizi belirten bir mesaj yollayabilir yada doğrudan bu numarayı arayarak bilgi de alabilirsiniz.

Kursumuz Haftanın 7 günü ve Sabah 09:00-Akşam 20:00 saatleri arasında sizlere hizmet vermektedir. Sağlıcakla kalın

Başarılar dileriz.

Özcem Sürüş Ekibi..

whatsapp
ara
kayıt