A Ehliyet

Yeni tasarlanıp yürürlüğe giren bir yeni motor ehliyet çeşidi a ehliyet motor ehliyetidir. Yeni yasaya göre a sınıfı sürücü ehliyeti bulunan kişiler sepetli veya sepetsiz olacak şekilde iki tekerlekli motosiklet ile motorun gücü 15 kilovatı geçen üç tekerlekli motosiklet kullanacak kişilere verilmektedir. A ehliyet sürücü belgesi alacaklar kişiler en az 20 yaşından gün almış olması gerekmektedir.

Yeni yasa 1 ocak 2016 tarihinde yürürlüğe girmiştir. A ehliyet sınıfı için en az 2 yıllık tecrübe şartı da aranmaktadır. A ehliyet sınıfı için eğer 24 yaşında büyük iseniz 2 sene tecrübe şartı olmadan da alabileceksiniz. A ehliyet sınavları trafik konuları, ilkyardım konuları, ve motor derslerinde oluşmakla birlikte toplamda 50 soruluk sınava tabii tutulmaktadır. Motosiklet a ehliyet alacak adayları kursumuzun motorları ile eğitim verilerek, sınava da kursumuzun motosiklet araçları ile sınava girerler. A ehliyet motor ehliyeti olduğu için eğitimlerde temel olarak önce adayın sadece dengesini sağlayabilmesi amacı ile bisiklet kullanması yeterli olacaktır. Motosiklet ehliyeti almak istiyor iseniz ve İstanbul içerisinde bulunan trafikte kullanacak iseniz sıkı bir eğitim almanızı öneririz. Mesela ilk derslerde bineceğiniz motoru tanımaya çalışın. Motosiklet nedir? Ekipmanları nelerdir? Ne tür motosikletler bulunmaktadır şeklinde ilk derslerde sizlere temel bir eğitim veriyoruz. Kısa bir teorik bilgiden sonra motosiklet için daha da önemli olan pratik ve tecrübeli eğitimler veriyoruz. 

Motosiklet hakimiyeti ile gaz fren koordinasyonu ve dur kalk çalışması ile koordinasyon sağlayan eğitimler veriyoruz. Motosiklet kullanırken el, vücut, göz koordinasyonu oldukça önemli olduğunu belirtmek isteriz. Eğitimlerde ve sınavda size daha çok tecrübe kazandıracak olan kuka arası geçişler ile daire ve 8 çizimleri çalışmaları gerçekleştiriyoruz. Trafikte karşılaşacağınız ani durumlara karşı ani kaçış manevrası ve kontrollü ani fren konuları üzerinde size tecrübelerimizi sunuyoruz. Temel sürüş deneyimini kazanan sürücü adayı, güvenli sürüş tekniklerini tamamladıktan sonra yeteneğiniz ile sizi baş başa bırakıyoruz. Motosiklet kullanırken hayati bilgiler taşıyan önlemleri siz değerli sürücü adaylarımız ile paylaşıp daha da güvenli sürüş yapmanızı sağlıyoruz.

whatsapp
ara
kayıt