30 Günde Ehliyet Veriyoruz Yalanı

30 günde ehliyet veriyoruz yalanının nasıl ortaya çıktığını bu makalemizde inceleyeceğiz. Sürücü Kursları kolay yoldan kayıt sayılarını arttırmak için; 30 Günde hızlı ehliyet alabilme gibi yalan sloganları malesef kullanabiliyorlar. Hızlı ehliyet alma gibi bir durum söz konusu olamaz. Dürüst kurslar, başka kursların bu gerçeği yansıtmayan reklam sloganlarından dolayı kendi adaylarına karşı yalancı duruma düşebiliyor.

30 günde ehliyet veriyoruz

Kurslar 2018 den itibaren bu koca yalanı kullanmaya başladılar. Birçok kursta bu yalan sebebiyle kursiyerlerine karşı yalancı durumuna düştü. Özcem Sürücü Kursu olarak bu yalanla 2 yıldır mücadele içindeyiz. Malesef çözebilmiş değiliz.

30 Günde Ehliyet Veriyoruz Yalanı Neden 2018'den Sonra Ortaya Çıktı?

Çünkü 2018 yılından önce teorik yani yazılı sınavlar okullarda kitapçık verilerek ve optik forma cevaplar işlenerek yapılıyordu. 2018 sonrası bürokratik işlemlerin azaltılması ve yazılı sınavların yılda 4 kez yapılmasının önüne geçmek için E-sınav merkezleri açılmaya başlandı. Bu sayede sürücü kursuna yazıldıktan 30 gün içinde yapılan teorik sınavlara kursiyerler alınmaya başlandı. Bu durum eski sistemde en uzun 4 ayda alınan ehliyet süresini kısalttı. Bu sayede 30 gün içinde sınava girip 70 puanı alan aday yapılan ilk direksiyon sınavlarına girdiği takdirde 45 ile 60 gün içinde sürücü belgesi almaya hak kazanabilir duruma geldi. Ortalama 90 kontenjanlı bir kursun 5 ile 10 adayı 45 gün digerleride 60 ile 90 günlük zaman bandında ehliyetlerini almaya başladılar. Bakınız hicbir zaman 30 günde hiçbir aday ehliyet alamadı. 45 ile 90 gün içerisinde alabildiler.

Gelelim işin ikinci yüzüne. Bu 30 günde yazılı sınava girme durumu, sınav merkezlerinin yetersiz kalması sonucu 45 güne hatta bazen 60 güne kadar çıkmaya başladı. E-Sınavlar hakkında yazdığımız Ehliyet Yazılı Sınavı başlıklı makalemizi okumanızı öneririz.

Neden 60 gün? 

Çünkü kurslar her ayın 1 ile 10'u arasında kayıt alma hakkına sahip. Diğer zamanlar ön kayıt alabilirler. Yanı bu demek oluyor ki, ayın 11'inde kayıt olan biri zaten bir sonraki ayın 10'una kadar Milli Eğitimin sistemine dahil edilemiyor. 10'unda kayıt olduktan sonra 7 gün teorik dersler 8 günde direksiyon dersleri sürecine giriyor. 1 haftada gireceği sınav için beklemesi yasal prosedür olarak karşısına çıkıyor. Toplamda asgari 52 gün beklemek durumunda kalıyor aday.  Bu şekilde 52 günde sınava giren aday sayısıda bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar azdır. Zaten İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri birçok ilçede direksiyon sınavlarını 8 haftaya kadar yayabiliyor. Bu 8 hftalık direksiyon sınavlarına girmeye hak kazanan adayların sayıları önceden ilçelerde belirleniyor. Bu sayılar alındıktan sonra yazılı sınavı geçen adayların, 8 haftaya yayılan sınavlara alınma süreçleride İlçe Milli Eğitimlerin bürokratik engellerine takılıyor. Hatta sürücü kursları İlçe Milli Eğitim memurlarıyla adaylarının erken sınava girme baskıları sonucu tartışma boyutlarına kadar gelebiliyor. Ehliyet Direksiyon Sınavı başlıklı makalemiz sizi bu detaylar hakkında aydınlatacaktır.

30 Günde Ehliyet Veriyoruz Yalanı Dürüst Kursları Nasıl Etkiliyor?

Görüldüğü gibi her ilçede sınav takvimlerinin farklılıkları ve o ayki ehliyete başvuru sayıları göz önüne alındığında, 30 Günde Ehliyet sloganının, işini düzgün yapan eğitimcileri; kursiyerleri ve İlçe Milli Eğitim memurları karşısında nasıl zor duruma düşürdüğünü gördünüz. Kursunuzu yargılamadan önce umarım bu yazıyı okumuş olursunuz.

Daha detaylı bilgi almak için; 0553072121 nolu Whatsap hattımıza bilgi almak istediğinizi belirten bir mesaj yollayabilir yada doğrudan bu numarayı arayarak bilgi de alabilirsiniz.

Kursumuz Haftanın 7 günü ve Sabah 09:00-Akşam 20:00 sattaleri arasında sizlere hizmet vermektedir. Sağlıcakla kalın

İyi sürüş dilekleriyle... Özcem Sürücü Kursu Ekibi.

whatsapp
ara
kayıt