Ehliyet Yazılı Sınavı

Ehliyet yazılı sınavı, sürücü belgesi almak için bir kursa yazılan sürücü adaylarının girmesi gereken ilk basamak sınavıdır. Günümüzde ehliyet yazılı sınavları E-Sınav merkezlerinde bilgisayar ortamında yapılmaktadır. Yazılı sınavlar optik form, kalem vb. materyallerin kullanılmadığı modern bir sınavdır. İstanbul ilinde hali hazırda 23 adet e-sınav merkezi bulunmaktadır. Bu sayı 39 ilçede ihtiyaca binaen yapılan hesaplamalara göre belirlenmiştir. Bakanlığın her ilçede bir adet olması projesi devam etmektedir. Türkiye geneli 81 ilde en az bir adet e-sınav merkezi bulunması için çalışmaları devam etmektedir.

e-sınav salonue-sınav sonuç öğrenme cihazı

Ehliyet Yazılı Sınavı Tarihleri

Elektronik olarak yapılmaya başlandığı gün itibariyle sabit sınav tarihi uygulamasından vazgeçilmiştir. Her ayın 1 ile 10'u arasında sürücü kurslarına kayıt işlemleriniz gerçekleşmektedir. Bu tarihi takiben 30 ile 45 gün içerisinde yapılan sınavlardan birisine tanımlamanız kursunuz tarafından gerçekleşir. 30 Günde Ehliyet başlıklı makalemizi okuyarak daha detaylı bilgi alabilirsiniz. E-sınavlar haftanın 7 günü akşam 18:00 ile 21:00 tarihleri arasında e-sınav merkezlerince gerçekleştirilir.

Ehliyet Yazılı Sınavı Harç Yatırma
Ziraat bankası, Halk Bank ve Vakıf bankalarından biriyle sınav harçlarınızı kartsız işlemler bölümünü kullanarak kursunuzdan bağımsız olarak kendiniz yatırıyorsunuz. Bankamatik cihazının verdiği dekontu kursunuza bırakmanız gerekmektedir.

Ehliyet Yazılı Sınavına Girme Hak Sayısı
E-sınava
4 kez girme hakkınız bulunmaktadır.

Ehliyet Yazılı Sınavı İçeriği
Bu sınav 50 adet çoktan seçmeli sorulardan meydana gelmektedir. Sınavın içeriği şu derslerden oluşmaktadır. Online Deneme Sınavları başlıklı yazımızı inceleyerek örnek sınav soru tiplerine ulaşabilirsiniz.

 • Trafik ve Çevre Bilgisi Dersinden 23 adet soru gelmektedir.
 • Trafik Adabı Dersinden 6 adet soru gelmektedir.
 • Motor ve Araç Tekniği Dersinden 9 adet soru gelmektedir.
 • İlkyardım Bilgisi Dersinden 12 adet soru gelmektedir.

Ehliyet Yazılı Sınavı Geçme Puanı

 • Her soru 2 puan değerindedir.
 • Yanlış doğruyu götürmemektedir.
 • Geçme notu 100 üzerinden 70 puandır.
 • En az 35 doğru yapılması gerekmektedir.

Ehliyet Yazılı Sınavı Süresi

 • Sınav süresi 45 dakikadır.
 • Sınav başladıktan sonra 5 dakika içinde salona gelenler sınava alınırlar.

Ehliyet Yazılı Sınavı Sonuçları
Sınavınız bittikten sonra sınav salonu çıkışındaki sonuç öğrenme sisteminden sınav puanınızı öğrenebilirsiniz. Cihaz çalışmıyor ise kursunuzla iletişime geçerek sonuçlarınızı öğrenebilirsiniz.

Ehliyet Yazılı Sınavında Yanınızda Bulundurmanız Gereken Evraklar

 • Kimlik Kartı veya Pasaport
 • Kursunuzdan almanız gereken ıslak imzalı sınav giriş belgesi

Ehliyet Yazılı Sınavı Salonuna Yanınızda Getirmemeniz Gerekenler

 • Cep telefonu vb. elektronik her türlü cihazlar.
 • Kâğıt, kalem, silgi vb. materyaller.
 • Ambalajı üzerinde bulunan içme suyu.

Ehliyet Yazılı Sınavında Başarısız Olanlar
Her başarısız olduğunuzda aynı ücreti ödüyorsunuz. Ücret katlanarak artmamaktadır.15 gün içinde tekrar e-sınav harcınızı ilgili bankalara yatırarak dekontunuzu kursunuza bırakmalısınız. 45 gün içinde sınav harcı yatırılmayan veya sınav harcı yatırılıp sınav tanımlaması yapılmayan sürücü adaylarının bir sınav hakkı yanmaktadır.

Ehliyet yazılı Sınavı hakkında daha detaylı bilgi için; 0553072121 nolu Whatsap hattımıza bilgi almak istediğinizi belirten bir mesaj yollayabilir ya da doğrudan bu numarayı arayarak bilgi de alabilirsiniz.

Kursumuz Haftanın 7 günü ve Sabah 09:00-Akşam 20:00 sattaleri arasında sizlere hizmet vermektedir. Sağlıcakla kalın

İyi sürüş dilekleriyle... Özcem Sürücü Kursu Ekibi.

"ehliyet sınavları nasıl oluyor?" "ehliyet sınav sorusu kaç tane?" "Ehliyet yazılı sınavından kaç almak gerekir?" "Ehliyet sınavları online mi?" "Ehliyet teorik dersleri online mi?" "Ehliyet sınavı elektronik nasıl oluyor?" "ehliyet sınavı çıkmış sorular" "Ehliyet sınavı ne zaman" "ehliyet sınavları nasıl oluyor?" "MEB ehliyet sınavı tarihleri"

whatsapp
ara
kayıt