Stajyer Ehliyet I Aday Sürücü

Stajyer ehliyet ya da aday sürücü, sürücü belgesi almaya hak kazanan adayların 2 yıl süre ile 75 ceza puanına sahip olduğu yeni uygulamanın adıdır. Bu 2 yıl boyunca, trafikte yaptığı her hatada 25 ceza puanı düşecektir. Buda demek oluyor ki 2 yıl içinde 3 hata yaptığınız takdirde 75 ceza puanınız dolarak, sürücü belgeniz yani ehliyetiniz iptal edilecektir. Kanunda belirtilen yasaklamalar çiğnenmediği takdirde 2 yıl dolduktan sonra, trafik GBT sisteminden stajyerlik kendiliğinden kaldırılarak ceza puanınız her yıl için 100 olacaktır. Bu konu hakkında 100 Ceza Puanı adlı yazımızı okuyarak detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Stajyer Ehliyetli Ya da Aday Sürücü Neleri Yapabilir?

Stajyer Ehliyet I Aday Sürücü bu 2 yıl boyunca yalnız başınıza trafikte araç kullanabilirsiniz, hatta şehirlerarası yolculuğa bile çıkabilirsiniz. Maalesef ki gazete ve ulusal kanallardan tutun yerel basın ve medya kuruluşlarına kadar birçok kuruluşta çıkan asparagas haberlerden dolayı sürücü adayları aday sürücülük veya stajyer ehliyet olma şartları ile ilgili yalan yanlış bilgiler edinmişlerdir. Stajyer sürücü yani aday sürücü 2 yıl boyunca normal bir sürücü ile aynı haklara sahiptir. Sadece ceza puanı olarak daha düşük bir derecelendirmeye sahiptir. Aday sürücülük ile ilgili en sağlıklı bilgiler 2918 sayılı karayolları trafik kanununda yer almaktadır. Bunun harici hiçbir kanaldan gelen bilgileri dikkate almayınız. Sürücü adaylarını ilgilendiren 2 yıllık sürede neleri yapıp yapmayacaklarıdır. Şimdi bu konuyla ilgili bir başlık açalım.

Bu 2 yıl Boyunca Stajyer ehliyeti Olanlar Nelere Dikkat  Etmeliler?

Stajyer Ehliyet I Aday Sürücü olduğunuz süre boyunca 3 kez kırmızı ışık kuralını ihlal etmemelisiniz. 3 kez hız sınırlarını aşmamalısınız. Her ne derecede olursa olsun alkollü ve uyuşturucu madde alarak araç kullanmamalısınız. Asli kusurlu olarak ölümlü veya yaralanmalı trafik kazasına neden olmamalısınız. Aksi halde 75 ceza puanını dolduran sürücülerin sürücü belgeleri geri alınarak iptal edilecektir. Bu kişiler yeniden sürücü kursuna kayıt olup, teorik ve direksiyon sınavlarına tekrar girerek başarılı olmak zorunda kalacaklar. 2 yıllık stajyer sürücülüğünüz baştan başlamış olacak.

Web Sayfamızdaki Sık Sorulanlar başlığında sizlerin merak edeceğinizi düşündüğümüz birçok konuya açıklık getirdik. Bu linke tıklayarak bilgi alabilirsiniz..

Karayolları Trafik Kanununda Stajyer Ehliyet Ya da Aday Sürücülük

MADDE 31 ‒ Kara Yolları Yönetmeliği bakalım aday sürücülükle ilgili ne diyor? Yukarıda anlatılanlar üzerinden 31. maddeyi daha kolay yorumlayabileceksiniz.

“Aday sürücülük"

Ek Madde 3 ‒ Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren ilk defa sürücü belgesi alanlar ile herhangi bir sebeple sürücü belgesi iptal edilmiş olup da yeniden sürücü belgesi alanlar, belgenin alındığı tarihten itibaren iki yıl süreyle aday sürücü olarak kabul edilir.

Aday sürücülük süresi içerisinde 2918 sayılı Kanunun;

a) 47 nci maddesinin birinci fıkrasının (b) bendinin üç kez ihlal edilmesi (b) Trafik ışıklarına uymama)
b) 48 inci veya 118 inci maddelerine istinaden sürücü belgelerinin geri alınması (Uyuşturucu kullanımı)
c) 51 inci maddesinin üç kez ihlal edilmesi (Hız sınırlarına uymama)
ç) 53 üncü maddesinin ikinci fıkrasının üç kez ihlal edilmesi (Dönüş manevraları kural ihlalleri)
d) 74 üncü maddesinin üç kez ihlal edilmesi (Yaya ve okul geçitlerinde yavaşlamama)
e) Koruyucu tertibatın kullanılması ile ilgili 78 inci maddesinin üç kez ihlal edilmesi hallerinden herhangi birinin gerçekleşmesi veya araç cinsine bakılmaksızın 0,20 promilin üzerinde alkollü olarak araç kullanıldığının tespit edilmesi veya toplam 75 ceza puanının aşılması durumunda sürücü belgesi yani stajyer ehliyeti trafik görevlilerince iptal edilir.

Stajyer Ehliyet I Aday Sürücü iken belgesi iptal edilenlerin tekrar sürücü belgesi alabilmeleri için; sürücü kurslarına devam etmeleri ve yapılan sınavlarda başarılı olarak motorlu taşıt sürücüsü sertifikası almaları gerekir. Bu kişilerin sürücü kurslarında eğitime başlayabilmeleri için tabi tutulacakları psiko-teknik değerlendirme ve psikiyatri uzmanı muayenesi sonucunda sürücülüğe engel hali bulunmadığını gösterir belgenin sürücü kursuna ibrazı ve varsa iptal nedenlerinde yer alan geri alma süreleri kadar zamanın geçmiş olması zorunludur. 

Stajyer ehliyet süresince trafik kurallarını içselleştirerek 75 ceza puanını muhafaza eden örnek sürücülerin ehliyetleri trafik GBT sisteminde ve E-Devletlerinde güncellenerek asli sürücü yapılmaktadır. E-devlette Aday sürücü yazan bölümde "Hayır" ibaresi düşüldüğü görülecektir. Bu güncellemeden itibaren sürücü ceza puanınız 75'den 100'e çıkarılmaktadır. Ancak E-devlette aday sürücümü "Evet" yazıyorsa stajyerliğinizin süresi devam ediyor demektir. 2 yıl dolduğu andan itibaren hayır ibaresi otomatik olarak değişecektir.

Stajyer ehliyet veya aday sürücülükle ilgili daha detaylı bilgi almak için; Özcem Sürücü Kursu mobil telefonu 0553072121 nolu Whatsap hattımıza bilgi almak istediğinizi belirten bir mesaj yollayabilir yada doğrudan bu numarayı arayarak bilgi de alabilirsiniz.

Kursumuz Haftanın 7 günü ve Sabah 09:00-Akşam 20:00 sattaleri arasında sizlere hizmet vermektedir. Sağlıcakla kalın

İyi sürüş dilekleriyle... Özcem Sürücü Kursu Ekibi.

whatsapp
ara
kayıt