100 Ceza Puanı

100 Ceza Puanı, Karayolları Trafik Kanunu'nun trafik suçu olarak gördüğü durumları ihlal eden sürücülerin, işledikleri her suçun karşılığında düşülen puanlarını ifade etmektedir. Özcem Sürücü Kursu olarak bu makalemizde 100 Ceza ve 75 Ceza puanları hakkında bilgiler paylaşacağız.

Asli Sürücülere 100 Ceza Puanı Uygulaması

=>> Trafik suçunun İşlendiği tarihten başlamak kaydıyla geriye doğru 1 yıl içinde ilk kez 100 ceza puanını dolduran sürücülerin sürücü belgeleri 2 ay süre ile geri alınır ve sürücü kurslarında eğitime tabi tutulurlar.
=>> Aynı yıl içinde ikinci defa 100 ceza puanını dolduran sürücülerin ehliyetleri 4 ay süre ile geri alınarak psikoteknik değerlendirme ve psikiyatri uzmanının muayenesine tabi tutulurlar.
=>> Bir yıl içinde üçüncü defa 100 ceza puanını dolduran sürücülerin sürücü belgeleri süresiz olarak geri alınır. 

Alkollü Olarak Araç Kullandığı Tesbit Edilen Asli Sürücülere Verilen Cezalar

=>> 5 yıl içinde ilk kez 0.50 promil ve üstü alkol aldığı tespit edilen sürücülerin belgeleri 6 ay süreyle geri alınır ve psikoteknik teste tabi tutulurlar.
=>> 5 yıl içinde ikinci kez 0.50 promil ve üstü alkol aldığı tespit edilen sürücülerin belgeleri 2 yıl süreyle geri alınır ve psikoteknik teste tabi tutulurlar.
=>> 5 yıl içinde üçüncü kez 0.50 promil ve üstü alkol aldığı tespit edilen sürücülerin belgeleri 5 yıl süreyle geri alınır ve psikoteknik değerlendirme ve psikiyatri uzmanının muayenesine tabi tutulurlar. Bu 5 yılın sonunda sürücü belgesi psikoteknik test sonucuna göre büyük ihtimalle iptal edilir.
=>> 1 promil ve üstü alkol alan sürücüler için ayrıca savcılık tarafından başkalarının hayatını tehlikeye atması sebebiyle soruşturma başlatılır.

Stajyer Sürücülere 75 Ceza Puanı Uygulanması

75 Ceza Puanı, Karayolları Trafik Kanunu'nun trafik suçu olarak gördüğü durumları ihlal eden stajyer sürücülerin, işledikleri her suçun karşılığında düşülen puanlarını ifade etmektedir. Yapılan her hata için 25 puan düşülmesi öngörülmüştür. Stajyer Ehliyet - Aday Sürücü adlı yazımızı okuyarak detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Karayolları Trafik Kanununda suç sayılan kural ihlallerinde yapılan her ihlal başı 25 ceza puanı düşülmektedir. 3 kez hata yapılması veya 0,20 promil alkollü olarak araç kullandığı tespit edilenlerin 75 ceza puanı sıfırlanarak sürücü belgesi iptal edilmektedir. Bu durumda olanların psikoteknik test merkezlerinden alacakları yeniden sürücü olabilir raporuyla kursumuza gelerek kayıt olmaları gerekmektedir. Yeniden E-Sınava ve Direksiyon Uygulama Sınavlarına girerek başarılı olmaları halinde verilecek olan sertifika ile Nüfus ve Vatandaşlık Hizmetleri Müdürlüğüne giderek sürücü belgelerini tekrar çıkarabilirler. Bu durumda olanlar yeniden 2 yıllık aday sürücülük süreci içerisine girerler. 75 ceza puanlarını iki yıl boyunca sıfırlamamaları durumunda asli sürücülük hakkı kazanarak 100 ceza puanı uygulamasına geçmeye hak kazanaırlar.

Alkollü Olarak Araç Kullandığı Tesbit Edilen Stajyer Sürücülere Verilen Cezalar

75 ceza puanı, 0,20 promil üstü alkol alarak trafiğe çıktığı tespit edilen staşyer sürücülerin ehliyetleri iptal edilerek 6 ay boyunca trafikten men edilirler. Bu sürenin sonunda alacakları psikoteknik testten başarılı olmaları halinde yeniden sürücü kurslarına yazılma hakkı kazanmaktadırlar. Bütün sınavlara yeniden girmeleri gerekmektedir.

Ceza puanlarıyla ilgili detaylı bilgi almak için; 0553072121 nolu Whatsap hattımıza bilgi almak istediğinizi belirten bir mesaj yollayabilir yada doğrudan bu numarayı arayarak bilgi de alabilirsiniz.

Kursumuz Haftanın 7 günü ve Sabah 09:00-Akşam 20:00 sattaleri arasında sizlere hizmet vermektedir. Sağlıcakla kalın

İyi sürüş dilekleriyle... Özcem Sürücü Kursu Ekibi.

whatsapp
ara
kayıt