Ehliyet Sınıfları

Ehliyet Sınıfları; M, B1, A, A1, A2, B, C, D, D1, F, G, BE, C1, C1E, CE, D1E, DE olmak üzere toplamda 17 adet sürücü belgesi sınıfı mevcuttur. Her bir ehliyet sınıfının neleri kapsadığı, hangi yaş şartına sahip olduğu gibi detaylara aşağıdaki tablomuzdan bakabilirsiniz. Bu ehliyet sınıflarına başvuru şartları arasında en az ilkokul mezunu olmuş yada ilk okul 5. sınıfta okulu bırakmış olanların başvurabileceğini bilmelisiniz. M, B1, A, A1, A2, B sınıflarına ait ehliyetlerden birine sahip olmadan; C, D, D1, F, G, BE, C1, C1E, CE, D1E, DE sınıflarındaki büyük ehliyetlere başvuru hakkına sahip olamazsınız. Ehliyet İçin Gerekli Evrakların listesini ilgili makalemizden öğrenebilirsiniz.

Taban Fiyat ve Ücretlendirmeler

Ehliyet sınıfları ayrı ayrı ücretlendirme yapılmaktadır. Her yıl ocak ayının ilk haftası her sınıf ehliyet için ayrı olmak üzere taban fiyat listesi oluşturulur. Bu ehliyet sınıflarının ücretleri hakkında bilgi almak için Ehliyet Fiyatları ile ilgili yazımıza göz atabilirsiniz. Özcem Sürücü Kursu ehliyet fiyatları için kursumuzla iletişime geçebilirsiniz.

Ehliyet Sınıfları Tablosu

Sınıf Kullanma Yetkisi Yaş Şartı Daha Önce
Alınması Gereken
Ehliyet Sınıfı
Kapsadığı
Ehliyetler
Yenileme
Süresi
M Motorlu Bisiklet 16     10 Yıl
B1 ATV 16     10 Yıl
A 35 kw’yi Geçen Motosiklet 24 İlk Kez Ehliyet Alacak M, A1,A2 10 Yıl
A 35 kw’yi Geçen Motosiklet 20 2 Yıllık A2 M, A1,A2 10 Yıl
A1 125 cc’ye Kadar Motosiklet 16   M 10 Yıl
A2 35 kw’yi Geçmeyen Motosiklet 18   M, A1 10 Yıl
B Otomobil ve Kamyonet 18   B,B1,F 10 Yıl
C Kamyon ve Çekici 21 B   10 Yıl
D Otobüs 24 B D1 5 Yıl
D1 Minibüs 21 B   5 Yıl
F Lastik Tekerlekli Traktör 18     5 Yıl
G İş Makinesi 18     5 Yıl
BE Römorklu Otomobil - Kamyonet 18 B   5 Yıl
C1 7500 kg’a Kadar Kamyon - Çekici 18 B   5 Yıl
C1E 12000 kg’a Kadar Kamyon - Çekici 18 C1   5 Yıl
CE Römorklu Kamyon - Çekici 21 C   5 Yıl
D1E Römorklu Minibüs 21 D1   10 Yıl
DE Römorklu Minibüs - Otobüs 24 D   10 Yıl


Ehliyet Sınıfları Tablosunun Doğru Okunması

Ehliyet sınıfları tablosunu incelediğinizde ilk başlarda çok karmaşık gibi görünebilir. Ancak tabloyu adım adım yatay sütunlar şeklinde soldan sağa doğru başlıklara dikkat ederek okursanız ne kadar kolay olduğunu göreceksiniz. Birçok sürücü kursu çalışanın bile anlamakta zorluk çektiği ehliyet sınıfları tablosu maalesef kayıt olmaya gelen sürücü adaylarının mağduriyetlerine sebep olmaktadır. Özcem Sürücü Kursu çalışanları bu ve benzeri birçok tablo ve bilgilerle ilgili hizmet içi eğitimler alarak sizlerin karşısına geçmektedirler. Gelelim tablodan bazı bilgileri analiz etmeye. Bu sayede tablonun geri kalanı hakkında daha fazla fikir sahibi olabilirsiniz.

Örneğin, 24 yaşından gün almamış olanlar, daha önce herhangi bir sınıf ehliyete sahip değilse A sınıfı motosiklet ehliyeti almaya hak kazanamıyor. Ya 24 yaşından gün almış olacak ya da A2 sınıf ehliyete hak kazanıp 2 yıllık stajyerliğini bitirdikten sonra A sınıfı ehliyete başvuru hakkı kazanabilmektedir.

Başka örnek verecek olursak. D1 Minibüs sınıfı ehliyete başvurmak isteyenler daha önce B sınıfı ehliyet almış olmaları gerekmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken daha önce en az “B sınıfı ehliyet” ibaresidir. Yani sizin A2 sınıf sürücü belgeniz var bununla D1 sınıfı sürücü belgesine başvurduğunuzda sürücü kursu sistemi sizin kaydınıza onay verebilir. Hatta Milli Eğitim Bakanlığının sistemine dahi kaydınız yapılarak D1 sınıfı ehliyet sınavına girebilirsiniz. Bu sınavı kazanıp D1 sınıfı ehliyet almaya gittiğinizde Nüfus Müdürlüğünün sistemi şu hatayı verecektir. “Daha önce en az B sınıfı sürücü belgesi almış olmanız gerekmektedir. A2 sınıf sürücü belgesiyle işleminizi gerçekleştiremiyoruz”.  Görüldüğü üzere en ufak hatanız emeklerinizin boşa gitmesi anlamına gelmektedir.

Yukarıda verdiğimiz örneklerden de anlaşılacağı gibi bu tabloyu iyi bilen Özcem Sürücü Kursu çalışanları gibi danışmanlardan bilgi almadan fark sınıfı ehliyetlere kayıt yaptırmayınız. Aksi halde hem paranız hem zamanınız boşa gitmiş olacaktır.

Daha detaylı bilgi almak için; 0553072121 nolu Whatsap hattımıza bilgi almak istediğinizi belirten bir mesaj yollayabilir yada doğrudan bu numarayı arayarak bilgi de alabilirsiniz.

Kursumuz Haftanın 7 günü ve Sabah 09:00-Akşam 20:00 sattaleri arasında sizlere hizmet vermektedir. Sağlıcakla kalın

İyi sürüş dilekleriyle... Özcem Sürücü Kursu Ekibi.

whatsapp
ara
kayıt