A sınıfı Motosiklet Ehliyeti

A sınıfı motosiklet ehliyeti almak istiyorsanız şuan doğru yerdesiniz. Özcem Sürücü Kursu olarak tüm motosiklet sınıflarında ehliyet hizmeti vermekteyiz.

Neden Motosiklet Ehliyeti?

Günümüz İstanbul trafiğini düşündüğümüzde bir yerden bir yere otomobil benzeri vasıtalarla gitmenin ne kadar güç olabileceğini tahmin etmek zor değil. Motosiklet kullanıcıları İstanbul trafiğinde zaman kaybetmeden bir konumdan diğerine hızlı bir şekilde gidebilmektedirler. Ayrıca Pandemi koşullarında işlerinden çıkarılan veya ücretsiz izne çıkarılan birçok beyaz yakalı olmak üzere part time kuryelik yaparak bu zor günleri atlattılar.

Motosiklet Sınavları

Motosiklet sınavları iki aşamadan gerçekleşmektedir.
İlk aşama: Motosiklet parkuru dediğimiz belli aşamalardan geçilmesi gereken bölüm. Motosiklet Parkuru başlıklı yazımızda bu bölümle ilgili detaylı bilgi ve görsellere ulaşabilirsiniz.
İkinci Aşama: Akan trafik dediğimiz ikinci bölüm. Bu bölümde sürücü adayından istenen akan trafikte şerit değişim kurallarına, sinyallere, yaya geçitleri ve ışıklarda kurallara uygun davranıp davranmadığının kontrolü yapılmaktadır.

Motosiklet Ehliyetine Neden Olumsuz Bir Bakış Söz konusudur?

Maalesef ki motosiklet ehliyetine ülkece bakışımız olumsuzdur. Bunun en temel sebebi iki teker üstünde giden bir vasıtanın güvenli olamayacağından kaynaklanmaktadır. Hatta toplumda motosikletin şeytan işi olduğu yönünde özlüde bir sözümüz bulunmaktadır. Ayrıca trafikte motosiklet sürücülerine diğer araç sürücülerinin gerekli özeni ve saygıyı göstermediği çokça tartışılan konular arasındadır. Eğer ki tüm ekipmanlarımızı yani kask dizlik, dirseklik ve eldivenlerimizi kullanmayı ihmal etmeyip hız sınırlarına da uyduğumuz sürece herhangi bir tehlike söz konusu değildir.

ÖNEMLİ UYARI: A sınıfı motosiklet ehliyeti kullanıcılarının diğer sınıf motosiklet kullanıcılarına göre hız kontrollerine dikkat etmeleri ve trafikte daha dikkatli olmaları hususunda bilgilendirmek isteriz.

Motosiklet Ehliyet Sınıfları Nelerdir?
Üç tip motosiklet ehliyeti bulunmaktadır. Bunlar; A sınıfı, A1 sınıfı ve A2 sınıflarından oluşmaktadır. 
A Sınıfı Motosikletler - Yarış Motosikletleri
A sınıfı motosiklet ehliyeti: En az 2 yıllık A2 ehliyet ve 20 yaş şartı istenmektedir. Bu durumda yazılı sınavdan muaf tutulmaktadır. 24 yaş ve üstü doğrudan A sınıfı motosiklet ehliyeti alabilir. Ancak bu durumda yazılı sınava girilmesi gerekmektedir. Bu ehliyet sınıfı motor gücü 36 kw/48 hp üzeri tüm motosikletleri kullanabilir. Yarış motoru kullanmak isteyenlerin bu ehliyet sınıfına sahip olması gerekmektedir.

A1 sınıfı motosiklet ehliyeti, Yaşı 16 ve üstünde olanlar bu ehliyeti alabilirler. Yazılı sınava girmeleri gerekmektedir. Bu ehliyet sınıfı motor gücü 125cc-11 kw/14 hp geçmeyen motosikletleri kullanabilirler. Daha çok kuryelerin tercih ettiği ehliyet sınıfıdır.

A2 sınıfı motosiklet ehliyeti, Yaşı 18 ve üstünde olanlar bu ehliyeti alabilirler. Motor gücü 12 kw/16hp ile 35 kw/47 hp arası olan tüm motosikletleri kullanabilirler.

A sınıfı motosiklet ehliyeti hakkında daha fazla bilgi almak isteyenler 0553072121 nolu Whatsap hattımıza motosiklet kursuna kayıt olmak istediğinizi belirten bir mesaj yollamanız durumunda, halkla ilişkiler personellerimiz rezervasyonunuzu oluşturacaklardır

Kursumuz Haftanın 7 günü ve Sabah 09:00-Akşam 20:00 saatleri arasında sizlere hizmet vermektedir. Sağlıcakla kalın

İyi sürüş dilekleriyle... Özcem Sürücü Kursu Ekibi.

whatsapp
ara
kayıt