Motor Ehliyetleri

Motor ehliyet sınıfları en çok merak edilen konular arasında gelmektedir. Özcem Sürücü Kursu olarak sizlere güzel bir makale hazırladık. Haksızda sayılmazsınız. Çünkü; 2016 yılı itibariyle ehliyet sınıfları Avrupa Birliği standartlarına göre yeniden isimlendirilerek revize edildi. Motor ehliyet sınıfları 2016 yılına kadar "A2" olarak isimlendiriliyordu ve bütün motosiklet "CC"lerini kapsıyordu. 2016 yılı sonrası bazı hesaplamalar yapılarak motosiklet ehliyet sınıfları manuel veya otomotik vites fark etmeksizin üç farklı sınıfa ayrıldı. (A,A1,A2)

Gelelim bu sınıflandırmaların ne anlamlara geldiğine. Hangi güçte motosiklet kullanmak istiyorsanız, alacağınız ehliyet sınıfınızın özellikleri de bu güç sınırları içinde olması gerekiyor.

A1 Sınıfı: 125 cc / 11 kw  değerlerine kadar olan motisikletleri kullanabilir.
A2 Sınıfı: Yaklaşık olarak 600 cc ve 35 kw'ya kadar olan motosikletlerde kullanılabilir.
A Sınıfı:  36 kw ve üstü motosikletleri kullanabilir.

Günümüzde üretilen motosikletlerin büyük çoğunluğunun ruhsatına hangi sınıf ehliyetle kullanılabileceği işlenmektedir. Umarız en sade şekilde anlatarak sizlere yardımcı olabilmişizdir. Daha fazla bilgi için ve kafanıza takılan sorularınız varsa; 0553072121 nolu Whatsap hattımıza mesaj yollamanız durumunda,  veya doğrudan bu numarayı arayarak, halkla ilişkiler personellerimizden bilgi alabilirsiniz.

Kursumuz Haftanın 7 günü ve Sabah 09:00-Akşam 20:00 sattaleri arasında sizlere hizmet vermektedir. Sağlıcakla kalın

İyi sürüş dilekleriyle... Özcem Sürücü Kursu Ekibi.

whatsapp
ara
kayıt