Otomatik Vites Ehliyeti

Otomatik Vites Ehliyeti ''İn'' Düz Vites Ehliyeti ''Out'' 

Özellikle yeni araç kullanmaya başlayanlar için otomatik vitesli araba kullanımı oldukça rahat. Gelin Özcem Sürücü Kursu olarak otomatik vites araç kullanmayı öğrenelim. Debriyaj kullanma gereğinin olmaması ve stop ettirme gibi bir sıkıntının olmaması nedeniyle sürücü kendini stres altında hissetmeden trafiğe daha çok dikkatini verebiliyor.

Otomatik vites ehliyeti ile araba kullanmak oldukça kolay. Vites üzerindeki harflerin ne anlama geldiğini, bu harflere bağlı olarak yapılacak bazı hareketleri bilmek ve uygulamak otomatik vitesli araba kullanmak için yeterli. Tabi öncesinde Otomatik vites ehliyetiniz olması gerekiyor. Direksiyon bilgisi olan herkesin rahatça otomatik vitesli araç kullanabileceğini unutmayın. Bu iş tamamen kendine güvenden geçiyor. Otomatik Vites Kursu ile ilgili yazımızı okuyarak otomatik vites araç kullanma hakkında bilgi edinebilirsiniz. B sınıfı Ehliyet başlıklı yazımızı okuyarak ilgili araç sınıfı hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Otomatik Vitesli Araba Nasıl Kullanılır? 

Otomatik vites ehliyeti yanınızda olması gerekiyor.  Ehliyetiniz yoksa buraya tıklayarak bilgi alabilirsiniz. Otomatik vitesli araba sürenler gaz ve fren pedalını sağ ayağıyla kullanırlar, genelde sol ayağını kullanmazlar. Vites kolunun üzerinde bulunan P, R, N ve D harflerinin her birinin bir anlamı var. Araba park halindeyken ya da uzun süreli bekleme halindeyken ya da araç ilk çalıştırılacağı zaman vites P konumuna getirilmelidir. Vites P veya N konumuna getirilmediği sürece araba çalışmaz. Araba ilk çalıştırılacağı zaman gaz pedalına basılarak arabaya gaz verilmesine gerek yoktur. Sadece araba kalkış yaparken frene basılmalı ve vites D konumuna getirilmeli, el freni indirilmelidir. Vites D konumundayken kendini birinci vitese ayarlamakta olup arabanın hızı arttıkça, hıza bağlı kalarak uygun vites derecesini araba kendi ayarlar. Hareket halindeki araçta R, P ve N konumlarına geçiş yapılmamalıdır.

Araba geriye gidecekse vites R konumuna getirilir. N konumunda ise araç boştadır. N konumundaki vites, düz vitesli araçların vitesini boşa alma durumu ile aynıdır. Vites kolu üzerinde P, R, N, D harfleri dışında yer alan düğme aracın park halinde veya geri gitme halindeyken vites değişimin gerekli olduğu durumlarda kullanılmaktadır.

Otomatik Vitesli Aracı Manuel Modda Aracı Kullanma

Sahip olduğunuz aracınız yarı otomatik ise, aracınızı manuel modda kullanma seçeneğiniz mevcuttur. Bu durumda vites kolunu ileri doğru her aldığınızda aracınız bir vites yükseltmiş olacak. 

Otomatik Vites Araçlarda Yakıt Kullanımı

Manuel vites dizel araçlarda yakıt kullanımının ne kadar tasarruflu olduğunu çoğumuz biliriz. Otomatik vites araçlarında dizel araçlar kadar az yakmasını istiyorsak sıralı sistem LPG tankı aracınıza taktırmak bu sorundan da kurtulmuş olursunuz.

Otomatik vites ehliyeti ile ilgili detaylı bilgi almak için; 0553072121 nolu Whatsap hattımıza bilgi almak istediğinizi belirten bir mesaj yollayabilir yada doğrudan bu numarayı arayarak bilgi de alabilirsiniz.

Kursumuz Haftanın 7 günü ve Sabah 09:00-Akşam 20:00 sattaleri arasında sizlere hizmet vermektedir. Sağlıcakla kalın

Özcem Sürüş Ekibi

whatsapp
ara
kayıt